Extra Curricular Activities

Autumn 2017

At the Hamble School we offer a wide range of extra-curricular activities that students are able to get involved in. We aim to offer our students experiences and activities that go beyond the curriculum and help the students grow into well rounded citizens. We want every student to extend their skills and talents in a range of activities and be involved in as many clubs/activities as they can be.

Please find below all the activities we offer for each year group and the times and day that they take place.

MONDAY

Teacher or Department
Year Group Activity Time Location
Mr Crossley All years Geo Guesser Club Lunchtime D5
PE Department All years Trampolining 2:45-3:45pm Sports Hall
MFL Department All years MFL Homework club – All languages 2:45 – 4:00pm A5
Mr Stacey Years 7-10 Fair Trade Club Lunchtime (Fortnightly) D7
Ms Ingledew String players only String Ensemble Lunchtime A2
Mrs Valleley/Mrs Loveday Year 11 Year 11 Surgery Lunchtime D3

TUESDAY

Teacher or Department Year Group Activity Time Location
Mr Coffin All years Rugby  3pm – 4pm Field
Ms Orba All year groups welcome Choir  Lunchtime  A2
Mrs Sheen All years Netball 3pm – 4pm Sports Hall
Ms Burn All years Yoga Flow Break time L4
MFL Department All years Japanese Lunchtime A5
Mr Homewood Y8 and 9 STEM club 3:00 – 4:00pm B1/B2
Mrs Ingram Y7 and 8 Maths games Lunchtime SC09
Ms Fitzsimmons Y7 and 8 Debate Club Lunchtime L6
Mrs Loveridge
Mr Edmonds Y10 Football 3:00 – 4:00pm Astro
Miss Mills Y11 Y11 MFL Intervention 3:00 – 4:30pm A5
English Department Y11 Year 11 English Intervention 3:00 – 4:30pm English
Mr Whitworth Y11 Year 11 Geog Intervention 3:00   4.30pm D4
Mrs Valleley Y11 Year 11 Geog Intervention 3:00   4.30pm D3
Mrs Loveday Y11 Year 11 Child Development Intervention 3:00   4.30pm
Ms Georgiou Y11 Year 11 Media Intervention 3:00   4.30pm Media
Maths Department Y11 Year 11 Maths Intervention 3:00   4.30pm Maths
Mrs Ballenger Y11 Year 11 Drama Intervention 3:00   4.30pm Drama
Ms Emmett Y11 Year 11 Graphics and Res Mat Intervention 3:00   4.30pm Technology
Mr Ralls Y11 Y11 Product Design Intervention 3:00   4.30pm Technology
Miss Savins Y11 Y11 Art Textiles Intervention 3:00   4.30pm Art
Mr Parnell Y11 Y11 BTEC Sport Intervention 3:00   4.30pm PE
Mrs Capers Y11 Y11 BTEC Dance Intervention 3:00   4.30pm Studio
Mrs Holden Y11 Year 11 Music Intervention 3:00   4.30pm A2

WEDNESDAY

Teacher or Department Year Group Activity Time Location
Ms Finden Cast only Oliver! rehearsal 3:00 – 5:00pm Main Hall
Miss Niblock Cast only Oliver! rehearsal 3:00 – 5:00pm Main Hall
Mr Ralls All years Darts Lunchtime B5
Mrs Powell All Girls Basketball 3:00 – 4:00pm Sports Hall
Mrs Capers (Starts  after half term) All Rock Challenge 3:00 – 4:30pm Dance Studio
Mrs Muddle Y7 YR 7 English Drop In (non academic support) Lunchtime L1
Mr Burton-Doe Y7 Football 3:00 – 4:00pm Astro
Humanities Trainee Teachers Yr 7/8 KS3 Humanities Homework Club 3:00 – 4:00pm D4
Ms J Farnell Brass players only Brass Ensemble Lunchtime A2
Mrs Barkshire Y11 YR 11 English Drop In (non academic support) Lunchtime L9

THURSDAY

Teacher or Department Year Group Activity Time Location
Mr Whitworth All  years Humanities in the News Lunchtime D4
Dynamo All years Gymnastics 3:00-4:00pm Dynamo
Mrs Holden Musicians from all year groups Orchestra 3:00-4:00pm A2
Mr Parnell Y8 Football 3:00-4:00pm Astro
Ms Wesson Yr 9, 10 and 11 Cribbage Lunchtime SC15
Mrs Valleley/Mrs Loveday Y11 Year 11 Surgery Lunchtime D3
Ms Georgiou Y11 Year 11 Media Intervention 3:00   4.30pm Media
Mr Crossley Y11 Year 11 Geog Intervention 3:00   4.30pm D5
Mr Murphy Y11 Year 11 Computer Science Intervention 3:00   4.30pm T5
Mrs Cooper Y11 Y11 Textiles Intervention 3:00   4.30pm Technology
Mr Wickenden/Mr Wood Y11 Y11 History Intervention 3:00   4.30pm D1/D2
Mr Ralls Y11 Y11 Product Design Intervention 3:00   4.30pm Technology
Mr Homewood/Ms Emmett Y11 Y11 Res. Mat 3:00   4.30pm Technology
Mrs Hoolahan Y11 Y11 Maths Intervention 3:00   4.30pm SC08
Ms Burn Y11 Y11 English Intervention 3:00   4.30pm English
Mr Parnell Y11 Y11 BTEC Sport Intervention 3:00   4.30pm PE
Mrs Capers Y11 Y11 BTEC Dance Intervention 3:00   4.30pm Studio
Science Department Y11 Y11 Science Intervention 3:00   4.30pm Science
Mrs Lock Y11 Y11 Biology 3:00 – 3:45pm Science
Mr Edmonds Y11 Y11 Chemistry 3:00   4.30pm Science

FRIDAY

Teacher or Department Year Group Activity Time Location
Ms Finden Cast only Oliver! rehearsal 3:00 – 5:00pm Main Hall
Miss Niblock Cast only Oliver! rehearsal 3:00 – 5:00pm Main Hall
Miss Cady Cast only Oliver! rehearsal 3:00 – 4:00pm Main Hall
Mr Wood All years Humanities Film Club 3:00 – 4:00pm D2
Mr Wickenden All years Humanities Film Club 3:00 – 4:00pm D1
MFL Department All years Duolingo Lunchtime A5
Mr Sunil All years Badminton 3:00 – 4:00pm Sports Hall
Mrs Capers (starts after half term) All years Rock Challenge 3:00 – 4:00pm Dance Studio
Miss Levita All years Running Club 3:00 – 4:00pm Field
Mr Short Y9 Football 3:00 – 4:00pm Astro

Drama – Please arrange any rehearsals via Mrs Ballanger